Kuprinių svėrimo akcija Kaišiadorių rajono bendrojo lavinimo mokyklose

Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet stebi ir analizuoja mokinių sveikatos sutrikimus. Remiantis rutinine statistika, nustatyta – dažniausiai fiksuojamų sveikatos sutrikimų, – tai skeleto raumenų sutrikimai (netaisyklinga laikysena, skoliozė, kifozė).

Viena iš priežasčių vaikų laikysenos defektams formuotis – netaisyklingas kuprinės pasirinkimas, per sunkus jos svoris.

Norėdami atkreipti ne tik tėvelių, bet ir pačių mokinių dėmesį į kuprinės tipą ir jos svorį, Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su visais biurais visoje šalyje organizavo kuprinių svėrimo akciją.

Tikslas: išsiaiškinti mokyklinės kuprinės svorį ir jos sąsają su kūno svoriu.

Kaišiadorių rajono mokyklose ši akcija organizuojama jau trečią kartą. Šiais metais, kuprinių svorį galėjo pasitikrinti visi bendrojo lavinimo mokyklų trečios, šeštos ir devintos klasės mokiniai. Šis amžius buvo pasirinktas tam, kad išsiaiškintume kuprinės ir kūno svorio santykį skirtingose amžiaus grupėse.

Viso akcijoje dalyvavo 595 mokiniai, pusę jų sudarė vyriausieji – 9 klasės (52,4 proc.), 28,9 proc. buvo šeštos ir vos 18,7 proc. buvo trečios klasės mokiniai.

Lyties atžvilgiu, akcijoje dalyvavo panašus skaičius mergaičių ir berniukų. Vidutinis mokinių kuprinės svoris siekė 3,9 kg. Rezultatai parodė, jog didžiosios daugumos – 71,8 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau 10 proc. jų kūno svorio.

Maksimalus, leidžiamas mokinio kūno svorio ir jo nešulio santykis turėtų būti  ne daugiau 15 proc. kūno svorio. Akcijos metu 10-15 proc. kūno svorio kuprines turėjo kas ketvirtas mokinys (24,9 proc.).

Vos 3,2 proc. kuprinių buvo per sunkios, viršijo normą (daugiau nei 15 proc. kūno svorio). Beje svarbu atkreipti dėmesį, kad tokias kuprines (daugiau 15 proc. kūno svorio) turėjo jauniausieji akcijos dalyviai – trečios klasės mokiniai (11,7 proc.) ir vos 3,5 proc. šeštos klasės vaikų.

Visuomenės sveikatos specialistai akcijos metu atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir kuprinės tipą. Tiek tėveliams, tiek mokiniams svarbu žinoti, kad mokyklinė kuprinė – speciali kuprinė, nešama pasikabinus per pečius ant nugaros ir skirta naudojamiems mokykloje ugdymo reikmenims susidėti.

Norėdami išsaugoti savo pačių ir vaikų taisyklingą laikyseną, kuprinė turėtų atitikti HN 21:2003 „Mokyklinės prekės“ (Valstybės žinios, 2003, Nr. 94–4261), kurioje pateikti reikalavimai taisyklingai mokyklinei kuprinei. Vis dėl to didžioji dauguma (84,2 proc.) kuprinių buvo su dviem diržais. Tačiau pastebėta, kad tarp vyresnio amžiaus mokinių buvo populiaru dėvėti rankines.

Jas akcijos metu vietoj kuprinės daugiausia turėjo – devintos (12,8 proc.) ir šeštos (3,5 proc.) klasės mokiniai, vos 1,8 proc. jas dėvėjo net ir jauniausieji – trečiokai. Įspėjame, jog būtent toks mokyklinis nešulys turi įtakos netaisyklingai laikysenai formuotis!

Apibendrinant akcijos rezultatus, džiugu, kad vis dėl to vyravo “sveikas” kuprinių svoris. Tiek su amžiumi,  didėjant mokymosi krūviui kuprinės svoris nedidėjo, išskyrus tai, jog vietoj taisyklingos mokyklinės kuprinės vyresni akcijoje dalyvavę mokiniai mokyklinius reikmenis nešiojosi rankinėse. Tokių mokinių procentas su amžiumi pamažu augo.

Tiek mokiniams, tiek jų tėveliams primename, kad:
Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g

 • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne  daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
 • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
 • Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.
 • Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
 • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
 • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
 • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
 • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
 • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
 •  
  Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai akcijos dalyviams dovanojo po atšvaitą, o greitu metu išdalins skirtukus, kuriuose bus akcentuojama kaip taisyklingai nešti kuprinę, kad išsaugotume taisyklingą laikyseną. Siekdami priminti apie taisyklingą kurpinės nešimą ir kontroliuoti mokinių kurpinių svorį, tokio tipo akcijos numatomos vykdyti kasmet.

  Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė I.Petrauskienė

  Informacijos šaltinis
  www.kaisiadorietis.lt

  Jūsų komentaras