zydu_genocido_01
zydu_genocido_02
zydu_genocido_06
zydu_genocido_03
zydu_genocido_05

Minėta Lietuvos žydų genocido diena

Šiemet sukanka 70 metų nuo tragiškų įvykių Lietuvoje, kai 1941 metais, nacių okupacijos metu, prasidėjo masinis Lietuvos žydų bendruomenės naikinimas.

Šios skaudžios datos minėjimo renginiai rugsėjo 23 dieną vyko ir Žiežmariuose. Nuo pat ryto iki 13 val. visi norintys galėjo aplankyti Žiežmarių miestelyje esančią sinagogą.

Sinagoga buvo visos žydų bendruomenės gyvenimo centras. Joje vykdavo trejos religinės apeigos: rytinės, dienos ir vakarinės.

1941 m. ši sinagoga iš dievo namų tapo skausmo ir širdgėlos namais – žydų getu.

Nuo 1941 m. liepos mėn. prasidėjo žydų naikinimas. Iš getų jie buvo varomi ir šaudomi žudynių vietose.

Beveik visi Žiežmarių geto, Kaišiadorių ir Žaslių žydai, bei atvežti iš kitur, buvo sušaudyti 1941 m. rugpjūčio 28 d. Strošiūnų šile, dvejose vietose.

Manoma, jog vyrų masinių žudynių vietoje sušaudyta 2200 žmonių. Moterų, senelių ir vaikų – 1800. Iš viso 4000 žmonių.

Kiek vėliau, Strošiūnų miške, žydų genocido vietoje, įvyko istorijos pamoka “Sugrįžimas į 1941-uosius”. Apie žydų persekiojimą ir žudymą pasakojo Kaišiadorių muziejaus darbuotojas Rolandas Gustaitis, pamoką vedė Kaišiadorių rajono Algirdo Brazausko gimnazijos mokytoja Danutė Nanartavičienė.

Į pamoką atvyko Kaišiadorių rajono Algirdo Brazausko gimnazijos mokiniai, Žiežmarių skautai ir kiti neabejingi šiam minėjimui žmonės.

2011-ieji Lietuvoje paskelbti holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais. Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų.

Rengį organizavo Kaišiadorių kultūros ir meno centras, Žiežmarių kultūros centras, Kaišiadorių muziejus.

Informacijos šaltinis
www.kaisiadorietis.lt

Jūsų komentaras