Studentiška savaitė Kaune

Spalio 22-26 dienomis dalyvavau projekte „Moksleivi, pabūk studentu“, kurį jau antrus metus iš eilės organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Studentų atstovybė (VDU SA). Šio projekto tikslas – supažindinti moksleivius su studijų programomis, universitetu bei studentišku gyvenimu.

„Moksleivi, pabūk studentu“ man suteikė daug galimybių. Pagrindinis mano tikslas buvo pajusti studentiško gyvenimo dvasią ir patikrinti, ar mano pasirinktos studijos yra skirtos man, ar galėsiu savo ateitį sieti būtent su jomis. Džiaugiuosi, kad sukaupiau didelį žinių bagažą, pajutau, ką reiškia būti studente, radau atsakymus į man rūpimus klausimus, susipažinau su Kaunu ir Vytauto Didžiojo universitetu (VDU), susiradau naujų draugų. Sunku perteikti visus jausmus, patirtus projekte. Laisvė, savarankiškumas, studentiškai nerūpestingas gyvenimo ritmas… Aš pasijutau tikrąja studente! Įgyvendinau savo tikslus ir papildžiusi gyvenimiškos patirties lagaminą grįžau į gimtuosius namus. Tačiau svarbiausia, kad susipažinau su visai kitokiu pasauliu, praplėčiau akiratį ir užsidegiau noru dar labiau tobulėti.

Apie VDU „artes liberales“ principą anksčiau nebuvau girdėjusi, bet projekte praleidusi savaitę supratau, kas tai iš tiesų yra. Kiekvienas šio universiteto studentas turi teisę laisvai reikšti savo nuomonę, gali pasirinkti tvarkaraštį ir mokomųjų dalykų sąrašą. Be to, studentas pats nusprendžia, ar lankyti paskaitas, ar ne. Sakysite, per daug laisvės? Netvarka? Ne. Būtent tokiu būdu skatinamas ir ugdomas studentų savarankiškumas, motyvacija, atsakomybės jausmas.

Didžiausią įspūdį man paliko studento ir dėstytojo santykiai. VDU studentas ir dėstytojas yra kolegos, o ne valdovas ir pavaldinys (kaip įprasta). Nustebau, kai vienas studentas viešai sukritikavo Rusijos užsienio politikos paskaitą. Maniau, kad dėstytojas supyks, tačiau, atvirkščiai, jis padėkojo už kritiką ir padarė išvadas. Būtent dėl tokios tolerancijos studentai jaučiasi nesuvaržyti, nebijo išsakyti savo nuomonės ir yra patenkinti, dirbdami jaukioje atmosferoje.

Po paskaitų studentai mums buvo suplanavę aktyvią veiklą, tad į namus grįždavome vėlai. Kartą buvo suorganizuotas kino vakaras, kurio metu žiūrėjome psichologinį trilerį „Kuždesių sala“. Taip pat turėjome galimybę parodyti savo žinias „protų mūšyje“. Į atmintį giliausiai įsirėžęs vakaras – ketvirtadieniais kavinėje „Kultūra“ VDU SA organizuojamas seminaras „Aš, alus ir dėstytojas“. Šį seminarą vesti yra kviečiami įvairių sričių dėstytojai, bet ne visi, o tik studentų mylimiausieji. Į šią paskaitą gali patekti visi norintys, nesvarbu, koks jų amžius. Seminaro metu dėstytojas ir visi susirinkusieji diskutuoja, kalbasi seminaro tema, gurkšnodami alų (alų? taip, alų!). Atrodo, neįmanoma? O čia – įmanoma. Ši paskaita man leido suprasti, kad galima suderinti mokslą ir laisvalaikį, kad smagūs vakarai gali būti ne tik smagūs, bet ir intelektualūs.

Projekto „Moksleivi, pabūk studentu“ dėka supratau, kad tolimesnė mano gyvenimo kryptis nebūtinai turi būti tokia, kokia yra teisinga. Kaip sakė VDU SA prezidentas Paulius Baltokas, „svarbu, kad džiugintų“. Tad labai svarbu pasirinkti ne tai, ko reikia, o tai, kas miela širdžiai. Būti taip, kaip gera, o ne taip, kaip reikia. Nuo šiol ir aš tuo tikiu.

Laura Matakaitė,
Žiežmarių gimnazijos III ga klasės gimnazistė

Jūsų komentaras