Vieta, kur mokytis galima visą gyvenimą

Baigėte mokyklą ir nežinote, ką norite veikti toliau? O gal tiesiog pabodo rutina, norite naujų iššūkių ir naujų galimybių? Atrodo ne taip ir paprasta, kai tau jau nebe 16. Tačiau ar žinote, kad ne taip ir toli yra vieta, kur mokytis gali kiekvienas? Nesvarbu, ar jam 18 ar 74. Ta vieta, tai folkehøjskole arba liaudies švietimo mokykla Danijoje.

Kas tai?

Folkehøjskole – tai visiškai nauja suaugusiųjų švietimo forma, kur mokinių amžius prasideda nuo 18 ir tęsiasi visą gyvenimą“, – sako Danijos kultūros instituto direktorė Audra Sabaliauskienė. Tokios mokyklos nekonkuruoja su įprastom vidurinėm, kolegijom ar universitetais, tačiau čia išmokti galite visko: nuo aukštųjų technologijų iki sporto ar net amatų. „Tos mokyklos galima sakyti yra gyvenimo mokyklos, jose svarbu ne ką tu darai, o kas tu esi ir kur yra tavo talentas“, – tikina A. Sabaliauskienė.

Pirmoji tokia mokykla Danijoje įkurta 1844 m. žymaus teologo, kunigo, poeto ir visuomenės veikėjo Grundtvigo iniciatyva. Šis Anglijoje pamatęs mokinių ir mokytojų santykį, kur mokytojas nėra visažinis, o mokinys tik bailiai jam pritariantis nežiniukas, Danijos atgimimo laikotarpiu gerąją patirtį nusprendė perkelti į savo šalį. Taip ir gimė liaudies švietimo mokyklos, kurias pirmiausia laisvu nuo darbų laiku lankydavo valstiečiai.

Dabar Danijoje rasite 75 liaudies švietimo mokyklas, kurių kiekviena specializuojasi skirtinguose dalykuose. Mokslas čia paprastai trunka nuo 2 iki 6 mėnesių, vasarą galite rasti ir trumpesnių kursų. Nors pažymiais čia nei vienas mokinys nevertinamas, anot Danijos kultūros instituto direktorės, pasitempti verčia jau vien kitų žmonių buvimas. „Mokyklos internatinės, tad mokiniai kartu praleidžia 24 valandas per parą, tai padeda save pamatyti kitaip ir suvokti, ko iš tikrųjų nori“, – įsitikinusi A.Sabaliauskienė.

Daugiau įdomybių apie daniškąsias liaudies mokyklas žiūrėkite video reportaže www.pinigukarta.lt portale.

Informacijos šaltinis
www.pinigukarta.lt

Jūsų komentaras