„Žemės valandą“ išjunkime šviesą

„Žemės valanda“ – tai iniciatyva, kuria stengiamasi suburti kuo daugiau miestų ir namų visame pasaulyje ir paprašyti juos išjungti šviesą ir elektros prietaisus vienai valandai. Akcija pristatoma kaip valandos atokvėpis planetai, kurio metu mūsų Žemė gali pailsėti ir lengviau kvėpuoti.
Elektros prietaisų išjungimo akcija vyks visame pasaulyje vienu metu, Lietuvoje „Žemės valanda“ prasidės kovo 31 d., 20 val. 30 min. Prisijungiantys miestai ir savivaldybės stengsis visur, kur įmanoma, užgesinti apšvietimą, o miestiečiai – užtemdyti savo butus bei namus ir apsiginkluoti žvakėmis, o kur ne kur vyks paminėjimo renginiai ir koncertai.

Idėją palaiko ne visi
Sunku patikėti, tačiau atsiranda ir kritikuojančių šią lempučių akciją. Vieni gaili savo kompiuterių ir orkaičių, kurios tą valandą neiškeps taip laukiamo kompakto ar svogūnų pyrago, kiti nesupranta, kaip tai gelbsti gamtą, treti atvirai juokiasi, kad šis veiksmas – tai smegenų plovimo pavyzdys arba tuščio simboliškumo parodija, kuri nieko nekeičia nei aplinkos ardymo procesuose, nei paties energijos suvartojimo mastuose. Dar keli balsai stebisi, kad savivaldybės nusitaiko į gatvių apšvietimą, kuris vaidina tokį lemiamą vaidmenį tiek eismo, tiek šiaip praeivių saugumui…
Jauna ekoaktyvistė Monika Gineitytė iš susivienijimo Žali.lt pasisakytų ir už dar ryžtingesnį apšvietimo mažinimą ten, kur jo nelabai reikia. Tačiau ji kelia klausimą apie akcijai dažnai naudojamas žvakes: vėl pirkimas, tas pats vartotojiškumo skatinimas ir taip toliau. Ar tikrai efektas to vertas?

Vis dėlto verta
Akcijos organizatoriai atkreipia dėmesį, kad iniciatyva nėra tiesiogiai nukreipta keisti energijos suvartojimą ar juolab gamybos struktūrą čia ir dabar. Pirmiausia, tai – visuomenės sąmoningumo žadinimas, problemos žinomumo didinimas, priminimas žmonėms, kaip gyvename. Kasmet prie akcijos prisidedanti kita žaliųjų atstovė Virginija Vingrienė sako, kad kiekvienas žmogus, kurio dėmesį šis veiksmas atkreipė ir privertė susimąstyti, jau yra vertingas pasiekimas.
Elektros gamyba ir vartojimas – vienas ryškiausių veiksnių, pasak ekspertų, prisidedančių prie klimato kaitos tiek, kiek ją kelia žmogaus veikla. Nors taip vadinamose „išsivysčiusiose“ šalyse elektros naudojimo mastai nebesiekia neriboto augimo, o vietomis net parodo mažėjimo tendencijų, neretai priežastys slypi ekonominėse krizėse ar kitų faktorių sąlygotame pramonės, kuri tiesiog perkeliama į kitas šalis, susilpnėjime. Dėl tokio perkėlimo besivystantis pasaulis dar labiau prisideda prie klimato kaitos. Šiandien, deja, didžiuma elektros vis dar pagaminama anglies jėgainėse.

Informacijos šaltinis
www.alfa.lt

Jūsų komentaras